Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Czech Open 2006 - doprovodné turnaje 23.07.06

První týden mamutího festivalu Czech Open 2006 v Pardubicích měl na pořadu tzv. doplňkové turnaje, z nichž některé nabývají stále většího významu, zatímco jiné stagnují resp. pomalu ale jistě skomírají.

(((Nejstarším účastníkem festivalu se stala Inna Beluzová Litvy, které je 101 let

CZECH OPEN 2006

XVII. ročník mezinárodního festivalu šachu, bridže a her

13. -30. 7. 2006

Doprovodné  turnaje

Co se počtu účastníků týče, byl druhým největším turnajem OCÉ OPEN – turnaj družstev. Startovalo v něm 399 hráčů v 84 týmech. Vítězem se stal jeden z favoritů turnaje, ukrajinský tým School N9 složený ze čtyř velmistrů. Druhý skončil tým Yamal 1 z Ruska. Třetí příčku těsně vybojoval ruský tým Fakel. Nejlepší český tým TJ Zikuda Turnov zaostal o 0,5 bodu za bronzovou příčkou, ale stal se mistrem ČR.

20.0

V turnaji družstev mládeže do 16 let v rapid šachu VČP OPEN svedlo boje dohromady 87 hráčů z 20 týmů. S velkým náskokem vyhrál Yamal 1 z Ruska. Poté, co pět kol v řadě zvítězili čtyři hráči ve všech dvaceti utkáních, pustili do hry slabší náhradníky, ale přesto soupeřům utekli o osm bodů. Druhé místo obsadil ukrajinský tým Kaissa, v těsném závěsu za Ukrajinci zůstala Jiskra Hořice (až 11. nasazenému týmu se turnaj povedl).

Nejpočetnějším mezi šachovými turnaji v rapidu byl CHLÁDEK & TINTĚRA OPEN, kterého se zúčastnilo 169 hráčů (z toho 97 s mistrovským titulem) z 15 zemí. Turnaj opanovali velmistři, kterých v turnaji startovalo 35 (z toho 4 ženy), kteří do první pětky mezi sebe nikoho nepustili. Na pomocné kritérium vyhrál Němec Philipp Schlosser před Sergejem Movsesjanem, hájícím barvy Slovenska.

Další tři turnaje byly, podobně jako turnaje v klasickém šachu, oficiálním Mistrovstvím Evropy amatérů v rapid šachu.

Do turnaje MRF PARDUBICE OPEN (ELO < 2200) se přihlásilo 88 hráčů.

5.5

Turnaj AUTO IN FORD OPEN (ELO < 2000) měl na své startovní listině 82 hráčů.

4

KRATOCHVÍL JOSEF (TJ Náměšť nad Oslavou)

5.5

74 hráčů startovalo v turnaji EUROKOMPLEX AUTOSKLA (ELO < 1800).

4.0

Otevřené Mistrovství ČR v bleskovém maratónu FRITZ OPEN se hrálo od 17. 7. od 19 hodin do 18. 7. do 19 hodin na dvě kola systémem každý s každým. Partie byly dlouhé 2×5 minut. Do turnaje nastoupilo 59 hráčů, do druhého kola 44 vytrvalců.

Pořadí:

1. Valerij Popov, Rusko (ELO 2578); 95 bodů
  2. Konstantin Maslak, Rusko (ELO 2537); 94,5 bodů
  3. Jevgenij Tomashevsky, Rusko (ELO 2594); 93,5 bodů

Turnaj ZNOVÍN ZNOJMO OPEN, otevřený belskový k.o. turnaj, se hrál 23. 7. za účasti 82 hráčů. Finálovým pavoukem se na první místo prokousal Sergej Kasparov z Běloruska.

Otevřený ratingový turnaj INFINITY OPEN vyhrál Konstantin Maslak z Ruska, který získal 8 bodů. O bod méně uhrál druhý Miloš Jirovský. Turnaje se účastnilo celkem 53 hráčů.

Řešitelskou soutěž PLYNOSTAV OPEN, které se účastnilo 26 soutěžících, vyhrál mistr světa Piotr Murdzia. Po prvním hracím dni sice ztrácel na Pliczewského 4 body, ale famózním závěrem potvrdil svou roli jasné světové jedničky a turnaj vyhrál o 4,5 bodů právě před krajanem Pliczewskim.

Turnaj dvojic v bughouse (holanďanech) STAROPRAMEN OPEN, který byl zároveň mistrovstvím ČR, hrálo 34 účastníků (17 týmů). Vyhrála litevská dvojice LimontasLipskij. Mistry ČR se staly Čechura s Ringelem.

Mistrovství ČR ve Fischerových šachách STIBLÍK OPEN vyhrál v konkurenci 29 hráčů David Navara, který zvítězil ve všech sedmi partiích.

Otevřený superbleskový turnaj DGT PROJECTS OPEN vyhrál Rauf Mamedov z Ázerbájdžánu. Turnaje se zúčastnilo 88 hráčů.

Turnaj dvojic v rapid šachu HOTEL LABE OPEN, kterého se účastnilo 30 týmů, vyhráli Vladislav Borovikov z Ukrajiny a Georgy Arzumanian z Arménie.

Bleskový turnaj dvojic DOPRAVNÍ STAVBY BRNO OPEN hrálo 56 hráčů. Zvítězili Savchenko a Novikov.

Seriál otevřených bleskových turnajů AUTOTRAK OPEN měl tři díly. Prvního turnaje se zúčastnilo 45 hráčů, do druhého nastoupilo 43 hráčů, největší počet šachistů zaznamenal třetí turnaj, ve kterém startovalo 46 hráčů. Vítězové: Valerij Popov, Sergej Kasparov a Mikuláš Maník.

Otevřený bleskový turnaj družstev LITE OPEN vyhrál Manchester United. Celkem startovalo 17 družstev.

Výsledky 2. MS školních týmů, kterého se účastnilo 18 družstev se 77 hráči, jsou následující (zvýrazněné družstvo vyhrálo svou věkovou kategorii):