Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Czech Open 2003 - hlavní turnaje 27.07.03

Na šachovém festivalu CZECH Open 2003 skončily všechny hlavní soutěže - velmistrovský open, ratingový open, výkonnostní open a amatérský open. Ukončeny byly i související turnaje - soutěž družstev mládeže, bleskový turnaj, turnaj VIP a novinářů.

Soutěž čtyřčlenných družstev

Navzdory úmornému vedru se hlavních turnajů XIV. ročníku šachového festivalu CZECH Open 2003 zúčastnilo více než 1300 hráčů, čímž byl opět překonán rekord festivalu. Mezi účastníky bylo 54 GM a WGM, 66 IM a WIM a dalších 42 hráčů FM a WFM, z nichž valná většina se prezentovala ve velmistrovském Openu.

Velmistrovský Open

O to, že prvenství mezi 350 hráči tentokrát zůstalo "doma", se zasloužil samostatným prvním místem Vlastimil Babula, který za sebou zanechal celou smečku zahraničních účastníků. Zahanbit se však nedali ani hráči, startující za náš kraj - na 35. místě skončil Michal Konopka, na 54. místě Jan Votava a na 74. místě Jiří Lechtynský.

Ratingový Open

Prvenství v nejpočetněji obsazeném turnaji putuje do Německa zásluhou Nikolase Nueskena, z českých zástupců se nejlépe umístil Jan Turner na sedmém místě. Naši zástupci určitě zůstali za svým očekáváním - nejlepší z nich Marian Sabol skončil na 16. místě, Martin Šklíba na 32. místě a Pavel Vobořil na 65. místě ze 456 hráčů.

Výkonnostní Open

Výkonnostní Open se stal kořistí ukrajinky Tatjany Shevchenko, další medaile patřily Pavlovi Karhánkovi a Martinovi Zemanovi. Z našich zástupců skončili nejlépe Marek Prokůpek na 6. místě, Jan Janko na 44. místě a Ondřej Pecina na 50. místě z 248 hráčů.

Amatérský Open

Mezi 255 účastníky převážně žákovského věku suverénně kraloval ruský zástupce Sergej Titkov (jako jediný získal plný počet bodů), druhé místo patřilo českému hráči Pavlu Šteinerovi. Naši zástupci se v poli 255 startujících ztráceli - nejlépe dopadl Jaromír Krys na 41. místě.

Turnaj družstev mládeže

Po určitém útlumu svědčí letošních 20 družstev o obnovení zájmu o tuto soutěž, v níž kralovali zahraniční účastníci. Z našich zástupců si nejlépe vedla mládež z Kamene Chotěboř na sedmém místě, družstva Litomyšle a České Třebové skončila až ve druhé polovině startovního pole.

Bleskový turnaj

Do tradičního bleskového turnaje jednotlivců se přihlásilo 102 účastníků, z toho 13 našich zástupců, z nichž po  devítikolovém openu jich do vyřazovacích bojů postoupilo pouhých šest. První kolo znamenalo konečnou pro všechny až na pardubického primáře Jana Kolomazníka - i ten však skončil hned v kole druhém. V turnaji zvítězil rus Ramil Hasangatin, nejlepším českým hráčem byl Jozef Michenka na sedmém místě.

Turnaj VIP

V pestrém poli 20 účastníků (včetně zahraničních) tentokrát kralovali pardubičtí hráči. Dlouholetá odmlka nic neubrala na výkonnosti Rudolfovi Diblíkovi, který s přehledem zvítězil, trvalou dobrou formu potvrdil druhým místem Jan Kolomazník a bronzovou medaili "vyfoukl" dalším renomovaným hráčům Pavel Daněk.

Turnaj novinářů

V osmnáctičlenném startovním poli "mistrů pera" prokázal své trvalé kvality Štefan Gross, náš zástupce Bohumil Roub se určitě nerad podělil o poslední místo.

Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.