Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Mistrovství ČR mládeže H/D 10-16 22.03.07

V týdnu od 10. do 17.3. proběhlo na Seči další Mistrovství ČR mládeže do 16-ti let. Ve čtyřech chlapeckých a ve čtyřech dívčích kategoriích se ho zúčastnilo přes 170 nejlepších šachistů a šachistek ze všech čtrnácti krajů České Republiky. Zastoupení našeho kraje bylo co do počtu jedno z nejmenších, výsledkově jsme se ale rozhodně neztratili.

Mistrovství ČR mládeže

Mistrovství ČR mládeže 2007

Nejdříve ke kategoriím chlapců. V nejmladší kategorii chlapců do 10-ti let jsme vkládali velké naděje do Jakuba Půlpána z Chrudimi, který po loňské druhé příčce i letos patřil k spolufavoritům. Přes slabší výkony ve střední části turnaje si výborným finišem, kdy porazil v posledních dvou kolech dva nejvýše nasazené soupeře, nakonec přece jen zajistil bronzovou příčku se ziskem 6,5 bodu z 9-ti partií. Všem favoritům této kategorie vypálil rybník dosud neznámý Martin Blahynka z Lokomotivy Brno. V příštím roce, kdy bude hrát Jakub v této kategorii naposledy, se snad dočká po loňském stříbru a letošním bronzu i té nejcennější medaile.

V kategoriích chlapců do 12-ti a do 14-ti let jsme zastoupení neměli. V obou případech se prosadili největší favorité Tomáš Bujnošek z Frýdku-Místku, resp. Vojta Plát ze Starého Města.

V nejprestižnější kategorii chlapců do 16-ti let náš kraj reprezentoval Marcel Bednář z Jablonného nad Orlicí. Před turnajem jsem ho považoval za jednoho z možných překvapení, ale sám Marcel asi zjistil, jaký je rozdíl mezi snahou o remízu se silnějšími hráči v mezinárodních Openech a nutností porazit slabší, ale bojovné soupeře na mistrovství ČR. Vzhledem k tomu, že bude v této kategorii i příští rok, může získané zkušenosti z letošního 18.místa a zisku 3,5 bodu z 9-ti partií zúročit v příštím roce.

Kategorie děvčat jsou na rozdíl od kategorie chlapců otevřené, ale z našeho kraje jezdí na Mistrovství mládeže rozhodně spíše šachistky než turistky. Všechny naše zástupkyně se pohybovaly mezi nejlepšími a v bojích s mnohem zkušenějšími soupeřkami ostřílenými z extraligových dorosteneckých bojů ostudu rozhodně neudělaly. V nejstarší kategorii děvčat do 16-ti let Gabriela Sabolová (Vysoké Mýto) získala 50 % bodů a obsadila 11.místo, když několik nadějně rozehraných partií pokazila hrubými chybami v závěru. V příštím roce má možnost v této kategorii složit reparát.

V kategorii dívek do 14-ti let si podobně jako Gábina vedla Michaela Malá ze Žamberka. Hned v prvním kole odehrála vynikající partii s první nasazenou a pozdější vítězkou a měla ji takříkajíc „na lopatě“. Přestože nakonec tuto partii prohrála, se svým celkovým výsledkem může být spokojena. Celkové 11.místo a 50 % získaných bodů je solidní výsledek.

V nejmladší kategorii dívek do 10-ti let jsme zastoupení neměli, což vzhledem k perspektivě v dalších ročnících není příliš povzbudivé.

A to nejlepší nakonec: Kategorie dívek do 12-ti let byla jedinou, kde jsme měli dvojnásobné zastoupení. Navíc obě dvě naše dívky Natálie Dunglová ze Žamberka i Kristýna Sabolová z Vysokého Mýta od začátku bojovaly na předních stolech. Výborný start předvedla zejména Natálka, když po vynikajícím výsledku ve dvoukole se dostala po 4.kole do samostatného vedení se 4 body. V pátém kole obě naše želízka spolu remizovaly a v šestém kole Natálka prohrála s brněnskou Karolínou Zavadilovou. Ta vedla až do předposledního kola, kdy ji porazila Kristýna a dostala se před posledním kolem do vedení s půlbodovým náskokem před Janou Maříkovou (Veselí n.L.) a Natálkou. V posledním kole drama vrcholilo. Kristýna po nepřesnosti v zahájení musela dát partii za remízu a nezbylo ji než čekat na výsledky soupeřek a na Buchholz. Jana Maříková rychle vyhrála, ale Natálka bohužel prohrála s Eliškou Johnovou z Hořic. O prvenství se nakonec rozhodovalo v poslední partii turnaje na 7!!! šachovnici, když vítězná Lucka Kuchyňková z Hustopečí přihrála rozhodující bod do Bucholzu Kristýně a ta se tak stala Mistryní České republiky pro rok 2007. O vyrovnanosti turnaje svědčí i to, že při výhře v posledním kole by se přebornicí stala Natálka. Přes velikou vyrovnanost lze vítězství Kristýny v turnaji považovat za zasloužené, neboť jako jediná ve své kategorii neodešla poražena.

Velmi nemilým překvapením z mého pohledu předsedy komise mládeže PDŠS byla minimální účast dalších našich mladých šachistů v doprovodných Openech. V Openu B si statečně vedl teprve šestiletý chrudimský Matěj Půlpán, mnohem lepší výsledek asi očekával Tomáš Ondrej z Vysokého Mýta. V Openu A odehrál výborný turnaj vysokomýtský Milan Beneš a to je opravdu vše. Je až neuvěřitelné, že i přes tak minimální účast se Pardubický kraj díky medailové bilanci 1-0-1 stal nejúspěšnějším „českým“ krajem na letošním mistrovství ČR mládeže.