Poslední aktualizace

Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0

Zimní Olympiáda dětí a mládeže ČR 2016 25.01.16

Ve dnech 17.-22.ledna 2016 se v Ústeckém kraji konaly Hry VII. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2016, na které byly po 4 letech opět zařazeny šachy a kterých se ve 4 šachových kategoriích (starší žáci, mladší žáci, nejmladší žáci a dívky) zúčastnilo 56 dětí ze všech 14 krajů ČR !
Mladí šachisté Pardubického kraje na nich v soutěžích jednotlivců vybojovali 2 cenné kovy - Ondřej Švanda (TJ Štefanydes Polička) získal zlatou medaili v kategorii mladších žáků a Michal Jareš (Šachový spolek Železné hory) bronzovou medaili mezi nejmladšími žáky - Gratulujeme !!!, v soutěži krajů naše šachová výprava jako celek obsadila nepopulární (ale přesto výborné) čtvrté místo !

Od neděle 17. ledna do pátku 22. ledna se výprava Pardubického kraje ve složení Jan Tulis, Ondřej Švanda, Michal Jareš, Lucie Ambrožová a David Schaffer (trenér) zúčastnila

Her VII. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2016,

které pod patronací Českého olympijského výboru uspořádal Ústecký kraj.

Šachová část výpravy Pardubického kraje na Hrách VII. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2016

(foto: Jaroslav Šmíd)

Hry byly zahájeny 17. ledna v 15.00 hod. v chomutovské SD Aréně. Samotný ceremoniál se snažil co nejvíce napodobit ceremoniály velkých olympiád. Samozřejmostí byl vlajkonoš každé výpravy. Znak Pardubického kraje nesl nejlepší brankář naší historie - Dominik Hašek!

Výprava Pardubického kraje se svým vlajkonošem - Dominikem Haškem!

(foto: Ivan Hudeček)

Velmi poutavým příběhem bylo představeno všech 10 sportovních disciplín letošního olympijského turnaje.

Průvodce jednotlivými olympijskými sporty při představování šachu! (foto: Ivan Hudeček)

Nás může těšit, že se na Zimní olympijské hry dětí a mládeže dostaly i počtvrté v historii šachy! Šachová část se letos sehrála ve 4 turnajích jednotlivců rozdělených dle věku a pohlaví herním systémem na 7 kol při tempu 45 minut + 30 sekund na tah. V závěru se vyhodnotila i soutěž družstev, kdy se týmům sečetly uhrané body každého hráče spolu s bodově odstupňovaným ohodnocením umístění jednotlivců v TOP 6 konečného pořadí.

Kategorie starších žáků

Mezi nejstaršími chlapci jsme měli zastoupení v Janu Tulisovi, který byl s koeficientem 1920 10. nasazeným hráčem turnaje. Hned v úvodních 2 kolech překvapil a proti papírovým favoritům uhrál 1,5 bodu (Liška 2114 1, Lojek 2014 ½). Další výsledkové překvapení nabylo zcela opačného směru, když Honza v následujících 5 kolech uhrál jen 0,5 bodu a skončil na 14. místě!

Jan Tulis (foto: Jaroslav Šmíd)

Kategorie mladších žáků

Zcela jasně nasazenou jedničkou turnaje byl náš reprezentant – Ondřej Švanda (ELO 1919). Ondra sehrál velmi dobrý turnaj a neodešel poražen ani z jedné partie! V posledním kole díky prohrám dvou největších konkurentů potvrdil svoje nasazení a stal se jedním ze 3 olympijských vítězů Pardubického kraje na Hrách VII. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2016! Gratulujeme!!!

Ondřej Švanda (foto: Jaroslav Šmíd)

Kategorie nejmladších žáků

Michal Jareš (ELO 1411) vstoupil do turnaje jako 11. nasazený famózně, když uhrál 4 body z úvodních 4 partií! Poté sice i díky zbrklé hře zaznamenal proti 2 nejvýše nasazeným prohry, ale vše napravil v posledním kole, když porazil domácího Václavíka a tato výhra ho vynesla na krásné 3. místo! Michal se tak stal druhým naším medailistou! Gratulujeme!!!

Michal Jareš (foto: Jaroslav Šmíd)

Kategorie dívek

I v Lucii Ambrožové (ELO 1902) jsme jako ve 2. nasazené hráčce turnaje měli velkou naději. Lucka se velice snažila, v turnaji prohrála jedinou partii, bohužel však o jejím konečném 8. místě rozhodlo, že ve zkráceném klasickém tempu nedokázala dotáhnout vyhrané pozice. Na stupně vítězů ji v konečném součtu scházelo pouhého 0,5 bodu!

Lucie Ambrožová v partii s Annou Vítovou (foto: Jaroslav Šmíd)

Soutěž družstev jsme v polovině turnaje dokonce vedli! Čtvrteční kola nám bohužel příliš nevyšla a nedobré výsledky nás odsunuly na 5. místo. Z výše zmíněného pomocného hodnocení pro soutěž družstev je zcela jasné, že odstup 1,5 bodu v konečném pořadí na bronzový Středočeský kraj je rozdíl opravdu zanedbatelný! S postupem času však určitě oceníme i celkové 4. místo, které je v konkurenci všech krajů ČR velmi dobrým výsledkem!

Šachisté Pardubického kraje v olympijském domě! (foto: Ivan Hudeček)

Na Olympiádě dětí a mládeže 2016 bylo o nás velmi dobře postaráno. Bydleli jsme v novém hotelu v obci zvané Místo, cca 14 km od Chomutova. V hotelu měly děti možnost bezplatně využít wellness, zahrát si bowling či stolní tenis.

O naší výpravu byl velký mediální zájem! Lucie Ambrožová poskytla rozhovor kanálu ČT Déčko (Zprávičky, 19. 1. 2016 od 01:46), David Schaffer pak olympijskému webu. Krajské zpravodajství z ODM 2016 obstarával Mgr. Ivan Hudeček na stránkách Školského portálu Pardubického kraje.

Pochvalu zaslouží i organizátoři v čele s Jiřím Kalužným. Za to, že má ŠSČR příslušenství k elektronickým šachovnicím v hrozivém stavu a úvodní den tedy byly problémy s přenosem partií pořadatelé nemohli, naopak se vše na vlastní náklady snažili vyřešit! Hrací sály byly perfektně připravené, děti měly možnost i bohatého občerstvení! Kvalitněji připraveného turnaje mládeže jsem se ještě neúčastnil! Známá výrobna českého porcelánu z Dubí pak pro nejúspěšnější děti připravila krásné skleněné medaile v kovovém rámu a pro každého účastníka pak pamětní porcelánovou medaili! (viz Video Pavla Chrze ze závěrečného slavnostního ceremoniálu s předáním medailí kategorii mladších žáků).

Na závěr prozradím informaci, že Pardubický kraj by měl být za 2 roky pořadatelem Her IX. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2018 a nejen KM PDŠS v současnosti vyvíjí velkou snahu o zařazení šachu i na tento olympijský turnaj!